PISANKI WIELKANOCNE

Dnia 31 marca 2014 r. w Bibliotece w Nowym Pilczynie odbyły się  warsztaty zdobienia pisanek wielkanocnych prowadzone przez Panią Annę Kicman, twórczynię ludową, która prowadzi również zajęcia w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Uczestnicy warsztatów za pomocą "pisaka" -  szpilki osadzonej w drewienku nanosili, na wcześniej umalowaną w specjalnej farbie wydmuszkę, rozgrzany wosk pszczeli tworząc wzór.

Tradycja zdobienia jaj w Polsce sięga X wieku. W kulturze ludowej jajku przypisywano rolę magiczną, zwłaszcza święconemu. Wierzono w jego dobroczynna i życiodajna moc. Przechowywanie pisanek w domu miało zapewnić pomyślność. Wymiana pisanek między panna i kawalerem była potwierdzeniem uczucia. Do dnia dzisiejszego kultywowany jest zwyczaj dzielenia się jajkiem podczas śniadania Wielkanocnego.