NOWA ERA W HISTORII BIBLIOTEKI

Internet, smartfon i elektroniczna karta to dziś codzienność. Spotykamy się z nimi i sprawnie posługujemy praktycznie w każdej sferze naszego codziennego życia – ułatwiają nam zakupy w sklepie i opłacanie rachunków. Teraz będzie je można wykorzystać także w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Pilczynie.

Każdy Czytelnik, który będzie chciał korzystać ze zbiorów bibliotecznych, otrzyma elektroniczną Kartę Czytelnika – swoisty „dowód tożsamości Czytelnika". Dzięki tej karcie możliwe będzie nie tylko wypożyczenie nowych książek, oddanie tych już przeczytanych, ale także samodzielne kontrolowanie stanu swojego konta i terminów zwrotu oraz sprawdzenie przez Internet czy książka, której właśnie poszukuje jest w Bibliotece dostępna.

  • karta czytelnika1_wynik
  • karta czytelnika2_wynik

 

 

„Przygotowania do tego dnia trwały 2 lata" – wyjaśnia Agnieszka Baran, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Pilczynie – „W 2011 roku kupiliśmy program biblioteczny MATEUSZ. Po konwersji wszystkich danych do nowego systemu rozpoczęliśmy oklejanie książek. Do każdej książki – a jest ich ponad 24 tys. – trzeba było wkleić uprzednio wydrukowane kody paskowe. Stworzyliśmy kartotekę czytelników i rozpoczęliśmy prowadzenie elektronicznych inwentarzy. Pracownicy biblioteki zostali przeszkoleni z obsługi systemu oraz nowego formatu danych. Trud się opłacił. Już dziś, zamiast przeszukiwać biblioteczne półki, wystarczy wejść na stronę internetową www.bibliotekapilczyn.pl i kliknąć w zakładkę „katalog on-line", by sprawdzić, czy szukana pozycja znajduje się w zbiorach biblioteki.".

Jak będzie wyglądało wypożyczanie książek w Bibliotece w Nowym Pilczynie a niebawem i w Dąbrowie i Izdebnie? Zupełnie prosto: Czytelnik po prostu podaje bibliotekarzowi swoją Kartę. Po zeskanowaniu znajdującego się na Karcie kodu kreskowego, na monitorze ukażą się pracownikowi Biblioteki wszelkie potrzebne informacje dotyczące Czytelnika. Elektroniczna Karta Czytelnika pozwoli na szybką identyfikację w bazie danych czytelników Biblioteki i wyszukanie danych osobowych, ilości wypożyczonych książek, daty ostatniej wizyty w Bibliotece czy naliczonych kar za przetrzymanie w domu książek przez konkretnego Czytelnika.

To ułatwienia dla pracowników Biblioteki. A co zyska Czytelnik? Przede wszystkim szybkość obsługi, ale nie tylko. Dzięki dostępowi do swojego internetowego konta, które tworzone jest automatycznie dla użytkownika każdej Karty, Czytelnik będzie mógł samodzielnie – w domu lub w innym miejscu – za pomocą smartfona, tabletu, laptopa czy innego urządzenia z dostępem do Internetu – sprawdzić m.in. kiedy zbliża się termin oddania wypożyczonych przez niego książek, ich tytuły oraz ilość. Za pomocą konta internetowego Czytelnik zyska także wiedzę na temat własnych wypożyczeń. Jeśli więc np. nie będzie pamiętać czy jakąś książkę już kiedyś czytał, czy nie – będzie mógł to sprawdzić przeglądając historię wypożyczeń swojego konta. Czytelnicy uzyskają także dostęp do katalogu Biblioteki (przez stronę www.bibliotekapilczyn.pl), który w każdym momencie będą mogli samodzielnie przeglądać i sprawdzać dostępność poszukiwanych książek, rezerwować i przedłużać termin w Bibliotece Centralnej i wszystkich filiach w Gminie Łaskarzew. W przyszłości zostanie także uruchomiona możliwość zdalnego zamawiania książek.

„Otwarcie wypożyczalni elektronicznej jest dla nas ogromnym krokiem naprzód – mówi Agnieszka Baran – „Wiele się mówi o tym, że czytanie książek przestaje być modne, że problemem jest spadająca liczba odwiedzin w bibliotekach. Nasza Biblioteka stara się dostosowywać swoją ofertę do zmieniających się potrzeb współczesnego świata i samego Czytelnika. Dlatego dbamy nie tylko o właściwy dobór księgozbioru, ale także staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych Czytelników – poprzez organizację szeregu ciekawych zajęć i cyklicznych imprez, a teraz także poprzez wdrożenie nowego systemu bibliotecznego, dzięki któremu dostęp do naszych zbiorów i wypożyczanie książek stanie się prostsze i przyjemniejsze. Jako dyrektora Biblioteki gminy Łaskarzew niezmiernie cieszy mnie fakt, iż nasza Biblioteka jako pierwsza biblioteka publiczna w powiecie garwolińskim uruchomiła taką wypożyczalnię. Mam nadzieję, że ten nowy, elektroniczny sposób wypożyczania książek stanie się nowym etapem w historii naszej Biblioteki".